Наразі 74% компаній в Україні зазнають дефіциту кадрів, йдеться у дослідженні ринку праці, проведеному Європейською Бізнес Асоціацією (ЄВА). Цей показник значно підвищився порівняно з попередньою оцінкою, зокрема 55% – восени 2023 року.
Про це повідомляє телеграм-канал циничный городовой.
Для прикладу – до війни станом на 1 січня 2022 року у будівельній галузі офіційно працювало 400 747 осіб, повідомляє Конфедерація роботодавців України (КРУ) з посиланням на дані Пенсійного фонду. Станом на 1 січня 2024 року в галузі задіяно 298 992 особи, кажуть у КРУ. Тобто втрати за два роки – 101755 осіб, або мінус 25,4%. За фактом будівельним компаніям не вистачає до 30–40% робочих фахівців, каже директор будівельної компанії 7CI Group Ольга Гавура. Окремі компанії на ринку первинної нерухомості втратили у певний момент до половини персоналу.
І так – по всіх сферах, де потрібні руки. Через шість місяців, кажуть підприємці, потрібно буде залучати мігрантів на підприємства, оскільки галузі потребують десятки тисяч рук, яких просто немає. Поки що мігрантів залучають одиниці – компанії придивляються, шукають, як це зробити без зайвих витрат. Наприклад, івано-франківський девелопер Blago Development очікує на приїзд працівників з-за кордону в червні. “У липні зможемо поділитися результатом роботи команд на об’єктах Blago”, – каже HR-директор компанії Вікторія Нагорна.
Серед робітників, яких потребує забудовник – муляри, помічники мулярів, бетонники та помічники бетонників.
Загалом за період повномасштабної війни агентство WorkMasters залучило до України близько 100 робітників із різних країн. Це трудові мігранти, які вже працюють або повинні приїхати для роботи у будівельній галузі та логістиці, сільському господарстві та виробництві, у сфері обслуговування, навіть у медицині.
В основному це робітники з Пакистану, Непалу, Індії, Бангладеш, Філіппін, країн Африки. Також роботодавці розглядають Молдову, Узбекистан, Азербайджан. Зараз у WorkMasters є запити від 10 компаній на пошук 130 працівників. Час на оформлення та прибуття робітників з-за кордону триває від одного до двох місяців після погодження листа працівників.
Роботодавцю потрібно подбати про офіційне працевлаштування, житло, тривалість контракту – від шести місяців до двох років, розповідає в агентстві. Компанії з агросектору мають забезпечити працівників харчуванням.
Зарплати для іноземців – різноробів, авторемонтників, електрозварювальників, мулярів, вантажників, паркувальників – стартують від $450 на місяць, для досвідчених мулярів – від $650. При тому, що в Україні такі фахівці одержують від $900, а то й вище.
Дозвіл на один рік на одну особу коштує 15 140 грн., дозвіл на два роки на одну особу – 24 224 грн., зазначають в агентстві. Навіть з урахуванням цих витрат праця іноземних працівників залишається на 10–20% дешевшою.
Залучення іноземних працівників має очевидну перевагу – їх не можуть мобілізувати до лав ЗСУ. Однак за цим може бути безліч інших проблем – якщо трудові мігранти масово поїдуть в Україну, вони можуть суттєво вплинути на ринок працевлаштування, демпінгуючи оплату праці. Крім того, зароблені ними гроші йтимуть за кордон, замість того, щоб залишатися всередині української економіки. Також Україна може зіткнутися зі зростанням злочинності серед мігрантів та конфліктами на міжнаціональному ґрунті.
Одним словом – залучення іноземних працівників палиця з двома кінцями, тому компанії ставляться до цього способу вирішення кадрових проблем з побоюванням. Але в результаті бажання вижити та продовжити роботу може пересилити всі страхи.
Украинский бизнес близок к тому, чтобы привлекать трудовых мигрантов, их не мобилизуют
В настоящее время 74% компаний в Украине испытывают дефицит кадров, говорится в исследовании рынка труда, проведенном Европейской Бизнес Ассоциацией (ЕВА). Этот показатель значительно повысился по сравнению с предварительной оценкой, в том числе 55% – осенью 2023 года.
Об этом сообщает телеграмм-канал циничный городовой.
Для примера – до войны по состоянию на 1 января 2022 года в строительной отрасли официально работали 400 747 человек, сообщает Конфедерация работодателей Украины (КРУ) со ссылкой на данные Пенсионного фонда. По состоянию на 1 января 2024-го в отрасли задействовано 298 992 человека, говорят в КРУ. То есть потери за два года – 101 755 человек, или минус 25,4%. По факту же строительным компаниям не хватает до 30–40% рабочих специалистов, говорит директор строительной компании 7CI Group Ольга Гавура. Отдельные компании на рынке первичной недвижимости потеряли в определенный момент до половины персонала.
И так – по всем сферам, где нужны руки. Через шесть месяцев, говорят предприниматели, нужно будет привлекать мигрантов на предприятия, поскольку отрасли нуждаются в десятках тысяч рук, который попросту нет. Пока что мигрантов привлекают единицы – компании присматриваются, ищут как это сделать без лишних затрат. Например, ивано-франковский девелопер Blago Development ожидает приезда работников из-за границы в июне. «В июле сможем поделиться результатом работы команд на объектах Blago», – говорит HR-директор компании Виктория Нагорная.
Среди рабочих, в которых нуждается застройщик – каменщики, помощники каменщиков, бетонщики и помощники бетонщиков.
Всего за период полномасштабной войны агентство WorkMasters привлекло в Украину около 100 рабочих из разных стран. Это трудовые мигранты, которые уже работают или должны приехать для работы в строительной отрасли и логистике, сельском хозяйстве и производстве, в сфере обслуживания, даже в медицине.
В основном это рабочие из Пакистана, Непала, Индии, Бангладеш, Филиппин, стран Африки. Также работодатели рассматривают Молдову, Узбекистан, Азербайджан. Сейчас у WorkMasters есть запросы еще от 10 компаний на поиск 130 работников. Время на оформление и прибытие рабочих из-за границы длится от одного до двух месяцев после согласования письма сотрудников.
Работодателю нужно позаботиться об официальном трудоустройстве, жилье, длительности контракта – от шести месяцев до двух лет, рассказывает в агентстве. Компании из агросектора должны также обеспечить работников питанием.
Зарплаты для иностранцев – разнорабочих, авторемонтников, электросварщиков, каменщиков, грузчиков, парковщиков – стартуют от $450 в месяц, для опытных каменщиков – от $650. При том, что в Украине такие специалисты получают от $900, а то и выше.
Разрешение на один год на одного человека стоит 15 140 грн, разрешение на два года на одного человека – 24 224 грн, отмечают в агентстве. Даже с учетом этих расходов труд иностранных работников остается на 10–20% дешевле.
Привлечение иностранных работников имеет очевидное преимущество – их не могут мобилизовать в ряды ВСУ. Однако за этим может последовать множество других проблем – если трудовые мигранты массово поедут в Украину, они могут существенно повлиять на рынок трудоустройства, демпингуя оплату труда. Кроме того, заработанные ими деньги будут уходить за рубеж, вместо того, чтобы оставаться внутри украинской экономики. Также Украина может столкнуться с ростом преступности среди мигрантов и конфликтами на межнациональной почве.
Одним словом – привлечение иностранных работников палка о двух концах, поэтому компании относятся к этому способу решения кадровых проблем с опаской. Но в итоге желание выжить и продолжить работу может пересилить все страхи.
📗 Ділова Одеса Телеграм
📘 Facebook
📙 Сайт