З інтерв’ю голови Національної поліції України Івана Вигівського агентству «Інтерфакс-Україна».
«До чоловіка підійшли поліцейські на виході з магазину і попросили показати військові документи, яких в того немає з собою, бо він просто вийшов в магазин і, припустимо, навіть без телефону – дії правоохоронців в такій ситуації, покроково?»
Насамперед, під час перевірки документів у особи поліцейському необхідно встановити, що саме відсутнє.
Наприклад: у громадянина є документ, що посвідчує його особу, проте відсутній військово-обліковий документ. В такому випадку поліцейський документує цей факт, після чого з метою надання правової оцінки діям особи матеріали надсилає до ТЦК та СП.
Це у випадку, якщо звернення ТЦК та СП до підрозділу поліції щодо доставлення саме цієї особи не надходило.
Інший випадок: якщо до підрозділу поліції в установленому порядку від ТЦК та СП надходило звернення щодо цієї особи, тоді у поліцейського виникає право на здійснення адміністративного затримання та доставлення її до відповідного ТЦК та СП.
А якщо під час перевірки у особи відсутні військово-облікові документи та документи, що посвідчують особу, поліцейський може здійснювати адміністративне затримання для встановлення особи. Воно може тривати не більш як три години.
Поквартирного обходу не передбачено
Ураховуючи те, що таке поняття, як «поквартирний обхід», на законодавчому рівні не визначено, тож поліцейські будуть діяти в межах та спосіб, визначений Конституцією та законами України, який передбачає, зокрема, встановлення та затримання осіб, які вчинили те чи інше правопорушення.
Тому у разі встановлення причетності особи до вчинення правопорушення поліцейськими можуть вживатися заходи щодо встановлення місцезнаходження цієї особи, її затримання та доставлення у відповідні органи. І якщо особа в розшуку, то поліція має право прийти і за адресою проживання.
Якщо поліцейські зупинили чоловіка, але він тікає – заходи примусу
Вид та межі застосування таких заходів залежать виключно від обсягу протиправних дій особи. Зазвичай, якщо не встановлено причетність особи до вчинення злочинів, то до особи, яка вчиняє злісну непокору законній вимозі поліцейського може бути застосовано такі заходи примусу як фізична сила та спеціальні засоби (кайданки, гумові та пластикові кийки).
________________________________________________________________________________________________________________
Полицейские могут провести админзадержание, если мужчина не имеет с собой документов
Из интервью главы Национальной полиции Украины Ивана Выговского агентству «Интерфакс-Украина».
«К мужчине подошли полицейские на выходе из магазина и попросили показать военные документы, которых у того нет с собой, потому что он просто вышел в магазин и, допустим, даже без телефона — действия правоохранителей в такой ситуации, пошагово?»
Прежде всего, при проверке документов у лица полицейскому необходимо установить, что именно отсутствует.
Например: у гражданина есть документ, удостоверяющий его личность, однако отсутствует военно-учетный документ. В таком случае полицейский документирует этот факт, после чего с целью предоставления правовой оценки действиям лица материалы направляет в ТЦК и СП.
Это в случае, если обращение ТЦК и СП в подразделение полиции по доставке именно этого лица не поступало.
Другой случай: если в подразделение полиции в установленном порядке от ТЦК и СП поступало обращение в отношении этого лица, тогда у полицейского возникает право на осуществление административного задержания и доставки его в соответствующий ТЦК и СП.
А если во время проверки у лица отсутствуют военно-учетные документы и документы, удостоверяющие личность, полицейский может осуществлять административное задержание для установления личности. Оно может длиться не более трех часов.
Поквартирного обхода не предусмотрено
Учитывая то, что такое понятие, как «поквартирный обход», на законодательном уровне не определено, поэтому полицейские будут действовать в пределах и способом, определенным Конституцией и законами Украины, который предусматривает, в частности, установление и задержание лиц, совершивших то или иное правонарушение.
Поэтому в случае установления причастности лица к совершению правонарушения полицейскими могут приниматься меры по установлению местонахождения этого лица, его задержания и доставки в соответствующие органы. И если лицо в розыске, то полиция имеет право прийти и по адресу проживания.
Если полицейские остановили мужчину, но он убегает — меры принуждения
Вид и пределы применения таких мер зависят исключительно от объема противоправных действий лица. Обычно, если не установлена причастность лица к совершению преступлений, то к лицу, совершающему злостное неповиновение законному требованию полицейского могут быть применены такие меры принуждения как физическая сила и специальные средства (наручники, резиновые и пластиковые дубинки).