Новий Закон про відпустки 2023
Закон

Уряд змінив порядок призначення відпусток для українців

Верховна Рада вдосконалила закон про відпустки: що змінилося для українців?

Збільшено з 15 до 30 календарних днів на рік загальний максимальний термін надання працівникові відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин.

Ухвалення відповідного урядового законопроєкту №8313 підтримали 273 народні депутати на пленарному засіданні в середу, повідомив член фракції «Голос» Ярослав Железняк.

Документ передбачає також, що щорічна відпустка може бути розділена на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше ніж 14 календарних днів, не лише на прохання працівника, а й за необхідності у роботодавця. При цьому поділ щорічної відпустки має бути відображено в графіку відпусток, який узгоджується з профспілками.

Згідно із законодавчою ініціативою, відпустка при народженні дитини має надаватися в чітко визначений термін — не пізніше трьох місяців з дня народження дитини. Згідно із законопроєктом, батькові дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, така відпустка надаватиметься лише після отримання відповідного рішення суду. Водночас відпустка за усиновлення дитини надається незалежно від її віку.

У разі використання або виплати грошової компенсації за додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, працівник не користується правом на неї в календарному році звільнення на іншому підприємстві, в установі, організації.

Водночас у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівникові в наданні будь-якого виду відпусток (окрім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку). Це можливо, якщо працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, до виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).

Законопроєкт також передбачає забезпечення військовослужбовців, звільнених у зв’язку з демобілізацією з військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, відпочинком тривалістю 60 робочих днів із виплатою двомісячного грошового забезпечення протягом мобілізаційного періоду за рахунок державного бюджету України.

Крім того, документ пропонує врахувати виключення педагогічного та науково-педагогічного персоналу з переліку осіб, за якими під час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, зберігається попередній середній заробіток.

Пропоновані зміни до законодавства містять також норми щодо порядку та умов надання відпусток для підготовки та участі у спортивних змаганнях, які регулюються трудовим та колективним договором, а також виключення норм творчих відпусток та відпусток у зв’язку з профспілковим навчанням.

Очікується, що новий закон сприятиме юридичній визначеності в окремих питаннях надання та використання відпусток, що зменшить адміністративне навантаження на роботодавців, працівників та органи державної влади, а також передачі питань надання окремих видів відпусток на рівень колективно-договірного регулювання та більш ефективній діяльності Національної служби посередництва і примирення.

📗 t.me/dilova_odesa
📘 facebook.com/BusinessOdessa
📙 dilova.com.ua

Консультация специалиста

Календар

Март 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031