Цена свет 2024 тариф электроэнергия
Енергетика

Хто вср…вся? Невістка! Або чому люди мають платити замість чиновників-крадіїв

UPD. Через кілька хвилин після публікації цієї статті Міненерго заперечив підвищення тарифу на електроенергію для населення з 1 січня. Тай взагалі — голова НКРЕПК, мовляв, не робив таких заяв і компанія публічно спростувала цю інформацію.

Проте ми вирішили не видаляти цю статтю з сайту. Дуже вже прозора картина там вимальовується для всіх нас… І тільки Президентові під силу її виправити.

******************************

Пам’ятаєте, як ми всі раділи, коли Володимир Зеленський своїм вольовим рішенням відмінив підвищення тарифів на воду в цьому році? Тепер є новий привід для хвилювання.

Бо як пообіцяв у свіжому інтерв’ю «Економічній правді» Костянтин Ущаповський, який керує Комісією з регулювання ринку енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), вже з 1 січня тариф на електроенергію в Україні знов підвищать.

За словами Ущаповського, підвищення буде становити 15%, до 3 гривень за кіловатт/годину. Адже, як запевняє всіх Ущаповський, люди сьогодні платять всього половину від ринкової вартості електроенергії – 2,54 грн замість 5,5 – 5,8 грн. Тож треба піднімати, каже чиновник. Обов’язково!

При цьому – цікаво! – він стверджує, що тариф для бізнесу майже не зросте. Ну, на якихось 10 копійок. Тай взагалі, треба вже нашим бізнесменам пильніше придивлятися до механізму, що затверджений на майбутню зиму аж рівні пана Шмигаля.

— Це так звана індульгенція, — каже голова НКРЕКП, — коли підприємствам надається право купити 50% електроенергії від власного споживання з-за закордону та отримати гарантії, що вони не будуть відключені. Це більш приземлене рішення, воно вже ухвалене Кабінетом міністрів.

— Бізнес скористається цим рішенням?

— Думаю, що так. До відключень цим користуватися ніхто не буде, тому що різниця в ціні дуже висока. Якщо підуть відключення і перед крупними енергоємними підприємствами постане вибір – або загроза нестабільного постачання та можливих технологічних наслідків, або трошки переплатити, – вони оберуть друге. Досвід минулого року це доводить: було укладено угод щонайменше на 650 мегават.

Як випливає з самого тексту інтерв’ю, у якості однієї з цілей підвищення електротарифів використовується стара-добра «відмазка» про необхідність залучення інвестиційних коштів, «щоб ставилися «пікери» (газотурбінні та газопоршневі електростанції – ЕП), розподілена мобільна генерація, яка б могла залучатися в часи проходження дефіцитних годин».

Вкупі з вищевказаним натяком на обов’язкові відключення світла взимку — все це схоже на далеко не новий, але все ще високоприбутковий схематоз. Реалізувати котрий в умовах ракетних атак ворог по вітчизняній інфраструктурі – раз плюнути. А тому цікаво: чиї ж насправді роги стирчатимусь над дахом тих самих «західних» компаній — постачальників? І як це вони в умовах ракетних та дронових обстрілів збираються забезпечити безперебійне постачання?..

Отож, перспективи нам, дорогі українці, вже намальовано. Хочете – плачте. А хочете – кричіть. Ну, а той факт, що будь-яке підвищення тарифів здатне стати останнім цвяхом в труну малого та середнього бізнесу, пана Ущаповського взагалі не бентежить.

— Перед ухваленням цього рішення промисловці скаржилися, що чергове підвищення вартості електроенергії призведе до скорочення виробництва і звільнення частини людей.

— Кожного разу така ситуація, ви про це знаєте. Регулятор для того і створений, щоб знайти золоту середину між інтересами одних та інших.

Напевне, такою «золотою серединою» і став той факт, що ЗМІ останнім часом дружно перестали писати про так звану саркофагову оборудку.

Як згадувала Ділова Одеса, НАК «Укренерго» ще на початку цього року було доручено побудувати по всій країні підземні саркофаги для підстанцій живлення. Власне щоб захиститися від ракетних атак, які ведуть до відключення світла.

Однак поки що «Укренерго» не просунулося далі за плани та «виведення» коштів з будівництва. Так, наприклад, два пілотні проекти підстанцій «Київська» та «Північна», які повинні були бути здані в експлуатацію вже у вересні цього року, досі перебувають на стадії котловану.

Причина – корупція на етапі планування. Чиновники компанії розтратили бюджетні гроші та кошти західних партнерів. До того ж, як підрядники були обрані компанії з орбіти колишнього керівництва «Укренерго» та «Укравтодору», відомої ще з часів Петра Порошенка.

Журналісти вважають, що цей інцидент може стати найбільшим корупційним скандалом після справи «Роттердам+», а кадрові чищення стануть масштабнішими, ніж у кейсу «яйця по 17 грн».

Чому журналіст не поцікавився у голови НКРЕКП його думкою щодо цього? Або його ставленням до свого колеги – голови «Укренерго» пана Кудрицького, який навіть не виглядає схвильованим провалом найважливішого для галузі проекту. Чому обидва продовжують ходити по ефірах, лякаючи українців страшною зимою?..

Володимир Кудрицький, Укренерго

Кому ж насамперед вигідна ця зима? Здається, ці питання вже давно стали риторичними.

Як і останнє: чому люди повинні зі своїх дірявих кишень покривати мільярди коштів, вкадених чиновниками, які навіть не несуть покарання?!

Тиша у відповідь. А до зими всього 13 днів.

📗 t.me/dilova_odesa
📘 facebook.com/BusinessOdessa
📙 dilova.com.ua

Консультация специалиста

Календар

Апрель 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930