Податкова знижка на навчання
Консультація

Податкова знижка за навчання дитини: хто має право скористатися

В Україні на законодавчому рівні, передбачена можливість повернення до 18% від витрат, понесених на своє особисте навчання чи членів сім’ї першого ступеня споріднення, але за певних умов.

Так, згідно статті 166 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) передбачена можливість повернути собі частину витрат за навчання у вигляді податкової знижки.

Що таке податкова знижка на навчання?
Податкова знижка – це сума, на яку дозволяється зменшити розмір сплаченого особою податку на доходи фізичних осіб у зв’язку з оплатою нею послуг навчання.

Відповідно до пп. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 ПКУ визначено, що до податкової знижки входить сума коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі всиновлені. 

Тільки один з батьків має право скористатись податковою знижкою за навчання дитини.
Про це інформує Головне управління ДПС в Одеській області.

Граничний вік дитини, вартість навчання якої батьки можуть включити в податкову знижку є 23 роки. Проте, якщо 24 роки студенту виповнилося у звітному році, то право на податкову знижку за такий рік ще зберігається.

Скористатись правом на податкову знижку зможуть лише ті громадяни України, які отримують офіційну заробітну плату або працюють за договорами цивільно-правового характеру, які платять податок з доходів фізичних осіб.

Фізичні особи — підприємці права на податкову знижку не мають, оскільки не сплачують податок з доходів фізичних осіб.

Права на податкову знижку не мають всі інші особи, які одержують доходи, відмінні від заробітної плати.

У разі, якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Слід зазначити, що скасовано вимогу щодо права платника податків на податкову знижку за навчання члена його сім’ї першого ступеня споріднення, лише у разі, якщо такий член сім’ї не одержує заробітної плати.
При цьому до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного
податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та
розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками,
прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу,
яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за
їх наявності в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт,
послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги). 

Один із батьків має право доручити своїй дитині здійснити правочин у вигляді проведення сплати за навчання за рахунок належних йому коштів. При цьому фактичні витрати на оплату вартості навчання несуть батьки дитини, яка навчається.

За неповнолітніх дітей (до 18 років) договір на навчання повинен укладатися їхніми батьками, але у договорі при цьому обов’язково зазначаються прізвище, ім’я та по батькові особи, яка безпосередньо навчатиметься (дитини).

Враховуючи вищевикладене, скористатися правом на податкову знижку за навчання дитини може один із батьків, за умови надання ним відповідних підтвердних документів, зокрема договору про навчання дитини, який укладено між навчальним закладом та дитиною, квитанції про оплату за навчання, довідки про доходи. При цьому у договорі про навчання має бути зазначено прізвище, ім’я та по батькові особи, яка безпосередньо навчатиметься (дитини).

Важливий нюанс: у якості платника повинен виступати один із батьків дитини, бо якщо в документах на переказ коштів в даних платника зазначено дані дитини, то така особа вважається ініціатором переказу коштів. 
Тоді, незалежно від того працює чи ні дитина, яка за даними документів на переказ коштів здійснювала витрати на навчання, батьки такої дитини не мають права на податкову знижку.

📗 t.me/dilova_odesa
📘 facebook.com/BusinessOdessa
📙 dilova.com.ua

Консультация специалиста

Календар

Май 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031