онлайн-шопінг
Консультація

Які права мають споживачі при купівлі товару через інтернет

На даний час одним з найбільш поширених видів торгівлі є продаж товарів через мережу Інтернет. Інтернет-торгівля є найбільш швидкозростаючим сегментом ринку.

Тому суттєво збільшується кількість споживачів такого виду послуг та, як наслідок, збільшується кількість скарг та звернень громадян щодо порушення їх прав, встановлених Законом України «Про захист прав споживачів» при купівлі через інтернет-магазини.

Слід зазначити, що права споживачів при купівлі товару через інтернет-магазини регулюються статтею 13 Закону України «Про захист прав споживачів». Тому перед купівлею товару в інтернет-магазині обов’язково необхідно звернути увагу на наявність на сайті продавця такої інформації:

  • найменування продавця, його місцезнаходження та порядок прийняття претензії;
  • основні характеристики продукції;
  • ціну, включаючи оплату за доставку, та умови оплати;
  • гарантійні зобов’язання;
  • інші умови поставки (строк доставки товару або надання послуги тощо);
  • порядок розірвання договору.

Щоб привернути увагу споживачів та зацікавити своїм товаром в інтернеті, продавець створює сайт або сторінку в соціальній мережі. При цьому покупець не знає, хто є дійсним власником (продавцем) товару. Цю інформацію він може отримати лише за наявності реальних контактних даних: адреса, телефон, вид господарської діяльності.

Під час здійснення купівлі товарів в режимі онлайн обов’язково звертайте увагу на те, що згідно з частиною 11 статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» вимоги споживача розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа. Ця ж стаття Закону зобов’язує продавця видати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі, з позначкою про дату продажу або відтворити на дисплеї програмного реєстратора розрахункових операцій (дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій) QR-код, що дає змогу особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію з розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому містяться, або надіслати електронний розрахунковий документ на наданий споживачем абонентський номер чи адресу електронної пошти. Тож обов’язково вимагайте документ, що підтверджує факт купівлі товару.

В разі отримання товару неналежної якості пам’ятайте, що відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі обов’язкових для сторін правил чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:

  • розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми;
  • вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар.

В разі, якщо вам не підійшов або не сподобався придбаний товар, ви маєте право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем згідно зі статтею 9 Закону.

Ще один спосіб убезпечити себе від придбання неякісного товару через мережу Інтернет – це оплачувати товар при його отриманні. При оплаті товару при отриманні ви маєте змогу перевірити комплектацію, якість товару, наявність чеку (або іншого розрахункового документа), гарантійного талона для товарів складно-побутової техніки. Деколи вигідніше заплатити дещо більшу ціну, однак мати гарантію того, що товар прийде до вас саме у такому вигляді і в такій комплектації як замовляли.

Наголошуємо, що під час купівлі в інтернет-магазинах необхідно насамперед уважно вивчити сайт продавця, прочитати відгуки, ознайомитись з умовами продажу.

У випадку порушення ваших прав ви можете звернутися за консультативною допомогою до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області. Разом з тим, споживач має право в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України, звернутися до суду за захистом своїх прав, свобод чи інтересів (споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов’язані з порушенням їх прав).

ПІДПИСУЙСЯ НА НАШ TELEGRAM І БУДЬ В КУРСІ ПОСТІЙНО!

Консультация специалиста

Календар

Апрель 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930