У дію введено відповідне рішення Ради нацбезпеки й оборони “Про військово-лікарську експертизу в ЗСУ”, відповідно до якого мають бути перевірені результати рішень всіх військово-лікарських комісій, починаючи з 24.02.2022 р.
Президент України Володимир Зеленський підписав Указ №576/2023 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 серпня 2023 року “Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України”. Відповідний документ передбачає перевірку всіх рішень військово-лікарських комісій, прийнятих з 24 лютого 2022 року.
Метою перевірок є перегляд на предмет обгрунтованості документів про непридатність до військової служби, виданих лікарями ВЛК та затверджених військовими комісарами ТЦК та СП.
Тобто, заново передивлятися мають рішення усіх військово-лікарських комісій в Україні, які були ухвалені з дня повномасштабного вторгнення Росії на територію України.
Контроль за перевіркою рішень ВЛК покладений на секретаря РНБО Олексія Данілова.
Відповідно до рішення Ради нацбезпеки і оборони, Кабмін, Міноборони, обласні адміністрації мають виконати низку доручень.
Серед них:
- у тижневий термін міністерства, ОВА та інші центральні органи виконавчої влади мають утворити робочі групи із перевірки обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії воєнного стану в Україні;
- у тримісячний термін ці групи мають перевірити рішення МСЕК і ВЛК. У разі виявлення фактів необґрунтованого ухвалення таких рішень – ініціювання перегляду у встановленому порядку та інформування за наявності підстав відповідних правоохоронних органів;
- у двотижневий термін Кабмін має опрацювати питання щодо особливостей перетину державного кордону громадянами України, визнаними непридатними (обмежено придатними) до військової служби;
- у тижневий термін уряд має розробити і затвердити план підготовки нормативно-правових актів для забезпечення в умовах воєнного стану якості, ефективності, належного рівня сервісу та безбар’єрності складових військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України;
- за тиждень Кабмін, очільники ОВА, КМДА і Генштаб мають вжити заходи для належної організації системної роботи позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій при військкоматах;
- Міноборони і Генштаб мають опрацювати питання про утворення у міністерстві окремого структурного підрозділу, який буде займатися підвищенням ефективності виконання завдань і функцій відомства у сфері охорони здоров’я;
- МОЗ, Міноборони, Мінцифри, Генштабу і НЗСУ, а також керівникам ОВА і КМДА доручили у тижневий строк вжити заходів для вдосконалення системи здійснення медичних оглядів, зокрема, допризовників, призовників та військовозобов’язаних, військово-лікарськими комісіями в ЗСУ. Йдеться про встановлення граничних строків проведення зазначених медичних оглядів, цифровізацію відповідних процесів, забезпечення умов для проведення медичних оглядів допризовників, а також іноземних громадян тощо.
Крім того, головам ОВА і КМДА спільно з військкомами доручили у тижневий термін вжити заходів для організації системи постійного моніторингу навантаження на позаштатні постійно діючі ВЛК при військкоматах із метою своєчасного збільшення їх кількості у разі потреби.
НАЗК має проаналізувати корупційні ризики у діяльності військово-лікарських комісій, за результатами якого в разі потреби внести у встановленому порядку пропозиції щодо змін до відповідних нормативно-правових актів.
А от Офіс Генпрокурора, СБУ, ДБР та МВС повинні невідкладно вжити заходів з викриття корупційних та кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності в системі військово-лікарської експертизи.
📗 t.me/dilova_odesa
📘 facebook.com/BusinessOdessa
📙 dilova.com.ua