ЖКХ Одеса Україна ціни комунальні послуги
ЖКХ

1 березня 2024 року: чи варто чекати росту цін на комуналку?

В Україні постановою №544 Кабмін офіційно затвердив фіксований тариф на електроенергію для населення в розмірі 2,64 грн/кВт∙год, що діятиме з 1 червня до 31 грудня 2023 року, — за повідомленням від НКРЕКП.

Тарифи на електроенергію

Нещодавно низка ЗМІ та Телеграм-каналів, посилаючись на нібито дані інтерв’ю голови НКРЕКП Костянтина Ущаповського, поширила інформацію, що з початку 2024 року відбудеться збільшення тарифу на електроенергію. Однак, Національна комісія публічно спростувала ці дані, а сам спікер у інтерв’ю не висловлював подібних тверджень. У Міненерго запевняють, що населенню не варто очікувати підвищень цін на електроенергію щонайменше до кінця цього опалювального сезону.

Даний тариф застосовується для всіх побутових споживачів, включно з:

Споживачами, які представляють колективні об’єднання в житловому секторі, такі як ОСББ, гуртожитки та інші, де електрика використовується для задоволення побутових потреб мешканців.
Споживачами, незалежно від того, чи є у них електричне опалення.
Споживачами, які мають статус багатодітної сім’ї.

Іншим споживачам, які відповідно до закону мають право використовувати електроенергію за тарифами для побутових споживачів.

«Важливим є те, що дані ціни є фіксованими та не залежать від обсягу споживання, як це було раніше. Незмінними залишаються тарифні коефіцієнти для споживачів із двозонним та тризонним диференціюванням приладів обліку (двозонні та тризонні лічильники). Так, у нічний час з 23:00 до 07:00, коли енергосистема має мінімальне навантаження, власники сплачуватимуть вдвічі менше за електроенергію ( 0,5 фіксованої ціни — 1,32 грн/кВт∙год)«, — пояснюють у Yasno.

Однак не варто забувати, що встановлення двозонного лічильника коштує близько 3 тисяч гривень і його окупність становитиме більше року, залежно від ваших енерговитрат.

За підтвердженими даними від Германа Галущенка, підвищення тарифів на електроенергію для побутових споживачів у цьому році більше не планується. Також міністр уточнив, що положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії буде дійсним до кінця 2023 року.

У свою чергу низка екпертів зазначили, що навіть таке підняття цін не відповідає реаліям сьогодення щодо вартості електроенергії. Так, директор енергетичних програм у Центрі Разумкова Володимир Омельченко зазначив: «Ринкова ціна електроенергії становить 5,5-6,5 грн, а тарифи 1,68 грн, 1,44 грн — покривали лише витрати на передачу, на розподіл електричної енергії. І абсолютно не покривали витрати на неї як на товар».

З 1 листопада 2023 року відбулися зміни у вартості електроенергії лише для непобутових споживачів. Ціна на електрику для бізнесу залежить від тарифів постачальника, а також від класу напруги (1-й, або 2-й) та інше. Тому кінцева вартість для промислових підприємств в різних населених пунктах України буде відрізнятися.З чого складається ціна на електроенергію

Нагадаємо, до 1 червня 2023 року в Україні ціна на електроенергію була майже вдвічі нижчою. Діяли два основні тарифи для населення, згідно з якими споживачі, що використовували до 250 кВт-год на місяць платили 1,44 грн/кВт-год, а ті, хто більше 250 кВт-год, оплачували тариф на світло у вартості 1,68 грн/кВт-год.

Тарифи на природний газ та теплопостачання

У березні 2024 року ціни на природний газ для побутових споживачів, а також список постачальників залишаться незмінними порівняно з попереднім місяцем.

Компанія «Нафтогаз України», яка постачає газ більшості населення України, а саме 98% побутових споживачів, встановила тариф на природний газ з 1 травня 2023 року. Ціна на блакитне паливо в тарифному плані «фіксована» і становить 7,96 гривень за 1 кубічний метр. Така вартість для населення залишатиметься незмінною, принаймні до 30 квітня 2024 року.

«Я хочу заспокоїти всіх українців: Нафтогаз не планує змінювати ціни на газ цього опалювального сезону. Взимку українці можуть бути впевнені в тому, що їхні платіжки не будуть зростати», — повідомив Олексій Чернишов, очільник правління НАК «Нафтогаз України».

Тарифи інших постачальників природного газу, таких як: ТОВ «Рітейл Сервіс», ТОВ «Енерджі Трейд Груп» (ETG), ТОВ «Прикарпатенерготрейд» тощо, коливаються від 7,70 до 9,99 грн за куб. м. Тож подекуди ціни в областях та населених пунктах різняться. Ціна на газ для виробників тепла, що забезпечують населення, а також бюджетні установи залишається на рівні 7 420 грн та 16 390 грн відповідно, за тисячу кубометрів (із урахуванням ПДВ).

Однак, згідно з повідомленням «ГазПравда», з початку 2024 року окремі споживачі почнуть сплачувати вартість обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Сума цієї оплати є індивідуальною для кожного будинку і залежить від кількості квартир та технічних характеристик мережі. Слід зазначити, що рахунок за утримання внутрішньобудинкових мереж газопостачання, який передбачає відповідальне ставлення до мереж загального користування – це не щомісячний платіж, а сплачуватиметься один раз на 3-5 років. Так, орієнтовна сума такого ТО для споживачів у Київській області становить 320 гривень.

Які тарифи не зростуть у березні

Від 19 серпня 2022 року набрав чинності Закон № 2479-IX «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», який встановлює тимчасову заборону на збільшення ряду тарифів, включаючи такі:

розподіл природного газу;
виробництво, транспортування та постачання теплової енергії;
послуги надання гарячої води.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив, що тарифи на теплову енергію та гарячу воду залишаться незмінними: «Такі тарифи, як на тепло, на гарячу воду, я переконаний, до кінця війни, до кінця воєнних дій в Україні не потрібно покладати на людей додатковим тягарем».

Що буде з цінами на водопостачання та водовідведення з 1 березня?

Підвищення ціни на воду для побутових споживачів не буде. Після липневого рішення НКРЕКП про збільшення вартості послуг водопостачання та водовідведення, а згодом скасування даної постанови через жорстку критику президента Зеленського нових підвищень тарифів поки не очікується.

З початку липня 2023 року вартість на послуги водопостачання та водовідведення була схвалена для 34 підприємств, і, як результат, середнє зростання тарифів мало складати 32%, що призвело б до середнього збільшення платежів за водоспоживання для домогосподарств (2-3 людини) на 62 гривні в місяць з урахуванням ПДВ.

Тож у березні 2024 року будуть діяти встановлені ще з 1 січня 2022 року тарифи на водопостачання та водовідведення.

Тарифи на комунальні послуги з вивезення побутових відходів

За встановлення тарифів щодо поводження з твердими побутовими відповідають органи місцевого самоврядування, отже, в окремих містах і громадах ціни на послуги з вивезення сміття відрізняються.

Так, однією з причин зміни вартості на дані комунальні послуги можна віднести підвищення цін на пальне. Тож окремі комунальні підприємства підвищили ціни протягом 2023 року.

Коли і які тарифи можуть підвищити у 2024 році?

До кінця опалювального сезону, що припадає приблизно на середину квітня 2024 року, немає планів щодо підвищення комунальних тарифів в Україні.

Однак ближче до літа 2024 року тарифи на електроенергію все ж можуть зрости. Так, за повідомленням Костянтина Ущаповського, який керує Комісією з регулювання ринку енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), таке підвищення повинно бути поступовим та добре обміркованим. «Якщо робити наступний крок, то він повинен бути виваженим, максимум 15%. Це ми виходимо десь до 3 гривень за кіловат-годину» – повідомив голова НКРЕКП в інтерв’ю Економічній правді.

Згідно з рекомендаціями від Сполучених Штатів, Україні варто здійснити лібералізацію ринку комунальних послуг.

За повідомленнями експертів реальна ціна на ринку за газ мала б бути значно більшою. Лібералізація тарифів також стосується цін на електроенергію.

«Можна говорити, що ціна зросте приблизно вдвічі від сьогоднішніх цифр. Тобто буде трохи менше ніж 6 гривень», — повідомив в інтерв’ю «Телеграфу» Сергій Нагорняк, народний депутат та член парламентського Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.

Крім того, є низка тарифів, які можуть здорожчати протягом 2024 року, як передає НВ бізнес, зокрема:

ціна на природний газ збільшиться поетапно: спочатку до 11-13 гривень за кубічний метр, а пізніше — до 15 гривень;
вартість опалення та гарячого водопостачання може зрости на 30-50%, в залежності від конкретного регіону, тоді як вартість холодної води може збільшитися на 50%.

Зміни у виплатах субсидій в осінньо-зимовий період

Українці надалі можуть розраховувати на субсидії для погашення комунальних платежів. Прогнозується, що цю допомогу отримають 1,7 мільйона сімей, з середнім розміром щомісячної допомоги 1 189,3 гривень.

Відповідно до рішення уряду, субсидія надається, якщо оплата житлово-комунальних послуг перевищує 15% загального середньомісячного доходу сім’ї, на період до закінчення воєнного стану та ще місяць після його скасування.

Нарахування субсидії здійснюється Пенсійним фондом (ПФУ). Для отримання пільг не обов’язково відвідувати зазначену установу, достатньо заповнити форми та додати зіскановані документи на порталі ПФУ, або Дії. Ті, хто вже отримує субсидію або у літній період отримували «нульову субсидію», не повинні були подавати документи знову перед настанням опалювального сезону. Перерахунок був проведений автоматично.

Заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак повідомила, що восени 2023 року не було введено додаткові обмеження для отримання субсидій: «По субсидіях ніяких змін, які б унеможливили для когось отримання такої допомоги, не передбачається. Навпаки, ми розуміємо, що у зв’язку з підвищенням тарифів може буде збільшення видатків».

Однак, варто зауважити, що існує декілька категорій населення, яким все ж потрібно було восени перед 2023-2024 опалювальним сезоном заново подати заявки для отримання субсидій, зокрема:

домогосподарствам, де проживає менша кількість людей, ніж вказано у реєстрації;
власникам квартир, в яких проживають ВПО;
орендарям житла, які сплачують житлово-комунальні послуги;
членам домогосподарств, що звертаються для отримання субсидії на купівлю зрідженого природного газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Скасування мораторію щодо припинення надання ЖКГ послуг та нарахування пені

Постанова № 1405 Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року, опублікована на Урядовому порталі, скасовує мораторій на відключення житлово-комунальних послуг, нарахування штрафів та пені, а також на стягнення заборгованості населення за ці послуги. Ця заборона діяла з першого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Згідно з документом, мораторій на відключення ЖКП залишається в силі лише на окупованих територіях та в зонах бойових дій відповідно до переліку Мінреінтеграції. Для інших споживачів, згідно з ухвалою, відновлено нарахування пені за несплату. Крім того, уряд повернув можливість відключати від комунальних послуг боржників у випадку несвоєчасної або неповної сплати за послуги.

До правили також внесли норму, що регламентує надання документів до постачальника комунальних послуг, якщо людина тимчасово (більш ніж 30 календарних днів) не проживає в приміщенні.

У постанові є уточнення, що серед таких документів можуть бути витяги з реєстрації місця тимчасового проживання, свідоцтва про роботу, лікування, довідки з місця навчання або військової служби, свідоцтва про відбуття покарання та документи, що підтверджують виїзд за кордон. Зазначено також, що ці документи слід оновлювати щонайменше раз на півроку.

Джерело

📗 Ділова Одеса Телеграм
📘 Facebook
📙 Сайт

Консультация специалиста

Календар

Июль 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031