Відстрочка від мобілізації студентів та викладачів
Закон

Мобілізація студентів та викладачів: що саме планують змінити на законодавчому рівні

Нещодавно у Верховній Раді був зареєстрований законопроєкт, що передбачає внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відносно відстрочки від призову студентів, науковців та працівників освіти.

Основні зміни стосуються саме осіб, які навчаються. Законотворці пропонують викласти абзаци 3 та 4 частини 2 статті 23 Закону в наступній редакції: «призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які за денною або дуальною формами здобуття освіти здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній Законом України «Про освіту», якщо навчання було розпочато не пізніше року досягнення здобувачем освіти 30-річного віку, а також докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти».

Що ж має змінитися, якщо цей законопроєкт буде прийнято?

1) Рівні освіти.
Частина 2 статті 10 Закону України «Про освіту» встановлює рівні освіти. Для того, щоб мати право на відстрочку необхідно здобувати один з цих рівнів вищої освіти:
— перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
— другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
— третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

фахова передвища освіта;

  • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
  • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
  • другий (магістерський) рівень вищої освіти;
  • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий).

При цьому, ви матимете право на відстрочку, якщо здобуватимете освіту вищого рівня, ніж була у вас до того.

Наприклад, якщо чоловік має диплом бакалавра і вступає на магістра, він підпадатиме під дію Закону і матиме право на відстрочку. Якщо ж чоловік має вже диплом магістра і хоче здобути бакалаврську освіту, права на відстрочку у нього не буде. 

Послідовність здобуття рівнів освіти у порядку від нижчого до вищого також зазначено у статті 10 Закону України «Про освіту». 

2) Вік здобувача освіти.
Право на відстрочку матиме той студент, у кого навчання було розпочато не пізніше року досягнення ним 30-річного віку. Наприклад, якщо вам виповнилося 30 років у січні 2023 року, а вступили на навчання у вересні 2023 року, ви маєте право на відстрочку. 2023 рік в цьому випадку є роком досягнення 30-річного віку, а навчання розпочато не пізніше 2023 року.

3) Асистентів-стажистів та аспірантів прибрали із тексту абзаців 3 частини 2 статті 23 Закону.

Проте панікувати зарано. Аспірант та асистент-стажист є здобувачами вищої освіти відповідно до Закону України «Про вищу освіту». Отже, ці особи матимуть право на відстрочку, за умови дотримання вищезазначених критеріїв щодо рівня освіти та віку.

Що ж стосується наукових та науково-педагогічних працівників, то єдині зміни, які пропонуються для них, – це додати ще одну категорію осіб, які мають право на відстрочку — наукових та науково-педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти. Решта норми залишається без змін.

Незрозумілим залишається питання, чому саме 30 років обрано як «граничний» вік?…
Варто зауважити, що ця категорія осіб мала права на відстрочку у редакції статті до квітня 2022 року.

Тоді Законом України від 14 квітня 2022 р. №2196-ІХ було внесено зміни, згідно з якими педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти втратили право відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. По суті, зараз пропонується відновити попередню редакцію абзацу 3 частини 2 статті 23 Закону, яка існувала до 14 квітня 2022 року.
Метою цих змін вказується збереження педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти з-поміж осіб чоловічої статі у віці до 60 років, значна частина яких є гарантами виконання освітньо-професійних програм.
Автори законопроєкту зазначають, що такі явища як практика ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, формування навчальних груп студентами різних вікових поколінь, непослідовність здобуття різних рівнів освіти — негативно впливають на рівень національної безпеки і оборони України, а також компрометують систему освіти в Україні перед українцями та міжнародними партнерами.
Але нагадаю, що зміни, про які йдеться, вступають в дію лише у разі їх прийняття Верховною Радою у цій редакції та підписання закону президентом. Наразі це лише зареєстрований законопроєкт. А його кінцевий текст, за який голосуватимуть депутати у сесійній залі, ще може бути змінений.

Юрій Бабенко, СЕО, адвокат, керівник практики вирішення цивільних спорів Адвокатського об’єднання Mitrax

📗 t.me/dilova_odesa
📘 facebook.com/BusinessOdessa
📙 dilova.com.ua

Консультация специалиста

Календар

Апрель 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930