крик стрес поради психолог Ірина Марзак Одеса
Здоров'я

Одеський психолог запропонувала несподіваний спосіб боротьби зі стресом

Для того, щоб знизити рівень стресу в наш важкий час, отримати можливість справлятися з панікою під час тривог та інших стресових моментів, треба… прокричатись.

Про це в своїй новій статті пише одеситка, добре відома землякам психологиня з 20-річним досвідом Ірина Марзак.

Ірина Марзак

ХОЧЕШ КРИЧАТИ — КРИЧИ!

МИСТЕЦТВО КРИКУ І ЙОГО ЦІЛЮЩА СИЛА

«Не кричи!» — стандартна фраза, яка татуюванням вибита в пам’яті багатьох із самого дитинства. Чи так погано кричати та якими саме бувають крики, розберемося у цій статті.

Навіть дитячий крик, який усвідомлено можна розцінити як шум, багато хто підсвідомо сприймає як сигнал про небезпеку, починає турбуватися і просто забороняє дітям кричати.

Однією з причин є наша генетична пам’ять, адже за часів первісних людей найчастіше саме так використовували крик. Це був важливий сигнал, яким сповіщали про небезпеку, або за допомогою крику відлякували того, хто загрожував.

Сучасні люди кричать не тільки коли агресивні або налякані. Це підтвердили швейцарські вчені, які провели дослідження, внаслідок якого виявили шість психоакустичних типів криків. Вони попросили піддослідних кричати відповідно до позитивних чи негативних почуттів, які вони відчували залежно від ситуації.

Інша група людей слухала ці крики і класифікувала їх за категоріями залежно від емоцій, що виникають у них. У процесі мозок учасників сканували методом функціональної магнітно-резонансної томографії (ФМРТ).

Результати дослідження показали, що люди можуть розрізняти шість різних типів криків, які сигналізували про біль, гнів, страх, задоволення, печалі і радості. Цікаво, що швидше та точніше люди реагували на крики радості та задоволення, ніж на інші. Ці крики стимулювали велику активність у лобових областях мозку.

Про яскравість передачі емоцій зрозуміло, але чи є ще якась користь крику?

Безперечно, є. 

ВИЗВОЛЕННЯ ЕМОЦІЙ

Крик може бути способом скидати накопичену напругу, агресію або гнів. Це може допомогти зняти стрес та покращити самопочуття. Така розрядка негативних емоцій через крик може дати почуття полегшення та покращити емоційний стан.

САМОПІДТРИМКА І ЗМІЦНЕННЯ

Крик може бути способом передати собі повідомлення про власну силу та рішучість. Пам’ятаєте, як у історичних фільмах воїни підбадьорювали себе криком перед важливою битвою? 

Іноді крик може бути актом самозахисту або позначенням кордонів. Це може допомогти зміцнити вашу особистість та підвищити самооцінку. Так, іноді кращє зупинити 

когось криком, ніж з застосуванням сили.

ВИЗВОЛЕННЯ ЕНЕРГІЇ

Добре прокричатися може бути корисно, якщо ви почуваєтеся затиснутими і пригніченими. Крик може допомогти вам відпустити накопичену енергію та відновити збалансований стан.

САМОВИРАЗ

Крик може бути способом передати свої думки, почуття чи потреби. У деяких випадках, коли люди відчувають сильні емоції, їм важко висловити їх просто словами. Крик може стати способом висловити емоційний стан чи привернути увагу себе.

Однак, важливо пам’ятати, що контроль та усвідомлене використання крику мають більшу користь, ніж безконтрольні та нерегульовані емоційні вибухи.

ВАЖЛИВО: НЕ КРИЧІТЬ НА ІНШИХ!

Пам’ятайте про повагу до оточуючих, використовуйте крик із урахуванням соціальних норм. Подбайте, щоб ваш крик нікого не налякав. 

Нехай ваш сеанс крику буде організованим, виділіть для нього час та визначте місце. Це може бути пустельний пляж, ліс, місце в горах, в полі або в окремому будинку з закритими вікнами.

Пам’ятайте, що крик знімає симптом та дає тимчасове полегшення. За професійною допомогою та більш глибинними результатами потрібно звернутися до психолога.

Будьте здоровими та щасливими, маленьких та великих вам перемог! 

Далі буде

Поспілкуватися з психологом Іриною Марзак можна в соцмережах:

https://www.instagram.com/irina_marzak/?igshid=OGQ5ZDc2ODk2ZA%3D%3D

https://www.facebook.com/profile.php?id=100006069611992

📗 t.me/dilova_odesa
📘 facebook.com/BusinessOdessa
📙 dilova.com.ua

Консультация специалиста

Календар

Апрель 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930