Відбудова країни може гальмувати через нестачу фінансування
Будівництво

Відбудова України: фінансові нюанси у бюджеті -2024

Урядовці, які цьогоріч в один голос говорили  про швидку відбудову України, планують у 2024р. суттєво скоротити фінансування проєктів відродження країни.

Отже через скорочені у бюджеті -2024 видатки на відновлення та відбудову країни, на українців можуть чекати: пауза в компенсаціях за пошкоджене і зруйноване житло, часткове згортання відбудови на державному та місцевому рівнях, а також повільні темпи відновлення пошкодженої інфраструктури.

Справа в тому, що весь соціальний блок — пенсії-стипендії, зарплати державного сектору, освіта і медицина, програми підтримки бізнесу і громадян, відбудова — майже повністю фінансується за рахунок міжнародної допомоги. Не стане винятком і наступний бюджетний рік, задля реалізації якого Україні потрібно ще залучити майже 43 млрд дол.

До того ж витрачання західних грошей на «проїдання» через збільшення видатків на оплату праці в окремих нереформованих центральних органах виконавчої влади (ЦОВВ) — серйозний негативний сигнал для міжнародних партнерів.

Адже для Заходу пріоритетами допомоги є лише два напрямки:

  • перший — зброя задля перемоги;
  • другий — гроші на відбудову й соціалку в обмін на реформи.

Варто звернути увагу на трикратне зменшення бюджету Мінвідновлення та Агентства відновлення порівняно з нинішнім роком. Їхнє фінансування «порізали» із 119 млрд до 39 млрд грн на двох. Агентство відновлення після різкого старту може згортати діяльність із відбудови: із планових 26 млрд грн 23 млрд доведеться віддати як погашення колишніх кредитів Укравтодору. Ще менше — 12,5 млрд грн планують спрямувати Мінвідновлення.

Натомість мінімальні потреби на відбудову України 2024 року майже у п’ять разів вищі і сягають більш як 170 млрд грн.

Із них найважливіші:

  • компенсації за знищене житло у сумі 20 млрд грн, які планували виплатити людям на придбання понад 10 тис. квартир і 6 тис. будинків;
  • будівництво об’єктів захисту критичної інфраструктури;
  • комплексне відновлення населених пунктів;
  • завершення реалізації об’єктів, аби ті не стали довгобудами, загалом на суму ще близько 53 млрд грн.

Фонд ліквідації наслідків збройної агресії, який найбільш прозоро фінансує об’єкти відбудови, 2024 року, за прогнозами, зменшиться вдвічі. Адже тепер його наповнюватиме лише одне джерело — кошти, конфісковані у російських фізичних та юридичних осіб на території України (цьогоріч це 25,8 млрд грн із 62 млрд).

Таким чином, 2024-го варто очікувати, що замороженими будуть:

  • заходи з відбудови;
  • програма «єВідновлення».

Ukraine Facility механізм, що його розробляє Єврокомісія, передбачає 50 млрд євро на відбудову України впродовж наступних чотирьох років. Однак європейські інвестиції нададуть лише в обмін на українські реформи, а також антикорупційні механізми та інструменти прозорості.

Для того, аби всі напрацьовані інструменти, які дають змогу громадськості та ЗМІ контролювати витрати, працювали, потрібно передбачити створення фонду на рівні Бюджетного кодексу — за прикладом Державного фонду регіонального розвитку.

Внесення змін до Бюджетного кодексу може вирішити ситуацію. Наразі така ініціатива є. Як підтверджують документи, що є в нашому розпорядженні, депутати пропонуватимуть створити Національний фонд відновлення.

Поправки до законопроєкту №10037 будуть внесені до другого читання і передбачатимуть зміни до статті 24 Бюджетного кодексу (резервний фонд) щодо створення постійно діючого Нацфонду відновлення.

У Фонді пропонують об’єднати нині розпорошену міжнародну допомогу на заходи з відновлення та подолання наслідків збройної агресії, а також кошти Компенсаційного фонду для відшкодування збитків (Гаага) і гроші загального фонду держбюджету, передбачені на відбудову.

Надважливо до всіх видатків із Фонду застосувати критерії пріоритезації, як це почало працювати у Фонді ліквідації. Така пріоритезація має бути обов’язковою для вибору об’єктів. Це дасть змогу використовувати кошти тільки з урахуванням першочерговості потреб населення.

Ці дві ключові умови можуть спростити моніторинг витрат на відбудову, а також не допустити фінансування проєктів, які не на часі.

Очікується, що Фонд стане джерелом фінансування всіх напрямів відбудови (від компенсації за житло до відбудови соціальних об’єктів), зокрема таких:

  • розробка проєктно-кошторисної документації (ПКД), демонтаж і будівництво об’єктів житлового призначення, громадських будівель і споруд, об’єктів інфраструктури, захисних споруд цивільного захисту та іншого нерухомого майна, які знищені або пошкоджені або які є необхідними для подолання наслідків збройної агресії РФ;
  • закупівля шкільних автобусів, спеціалізованого санітарного транспорту для центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, спеціального транспорту для комунальних підприємств з благоустрою територій;
  • розробка ПКД і будівництво об’єктів критичної інфраструктури та інших інженерно-технічних засобів із їхнього захисту;
  • проєкти комплексного відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ;
  • компенсації громадянам за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій;
  • співфінансування з державного бюджету у визначеному грантовими угодами обсязі для здійснення заходів з відновлення України та подолання наслідків, спричинених повномасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України;
  • інші роботи та послуги для здійснення заходів з відновлення України та ліквідації наслідків повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України, за рішенням Кабінету міністрів України.

При створенні новини використовувалися матеріали інформ-ресурсу «ZN.UA»

📗 t.me/dilova_odesa
📘 facebook.com/BusinessOdessa
📙 dilova.com.ua

Консультация специалиста

Календар

Май 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031