Мікрокредити
Закон

Рада обмежила ставки за мікрокредитами на рівні 1% на добу

Український парламент суттєво обмежив ставки за мікрокредитами. Законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг» №9422 , який обмежує ставки за мікрокредитами на рівні 1% на день, підтримали 255 народних депутатів.

Автори документу стверджують, що його ухвалення є зобов’язанням України перед МВФ.

Ухвалений закон передбачає впровадження показника «денна процентна ставка за споживчим кредитом», визначення порядку його розрахунку та встановлення максимального його розміру на рівні 1% на день. Аби уникнути недобросовісних практик розрахунку денної процентної ставки, НБУ отримає право встановлювати додаткові вимоги до оцінки кредитоспроможності позичальника, а також до складових розрахунку денної процентної ставки.

Кредитодавцю та новому кредитору забороняється вимагати сплати будь-яких платежів, не зазначених у договорі про споживчий кредит та/або не врахованих в розрахунку денної процентної ставки, що вказана в договорі. 

Водночас кредитодавець буде зобов’язаний передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів хоча б до одного з бюро кредитних історій, а також проводити оцінку кредитоспроможності позичальника. Варто уваги те, що Закон заборонить видачі мікрокредитів особам, які мають залежність від азартних ігор та можуть витратити позикові кошти на те, щоб пограти.

За даними Нацбанку, в Україні фіксується надвисоке ціноутворення на ринку мікрокредитування: денна номінальна ставка може сягати 5% в день, а середня номінальна річна процентна ставка – більше 1 000% річних.

При цьому середній розмір позики, яку бере людина в мікрофінансові компанії, становить 5000 грн з денною ставкою 2,5%. Відтак, через 14 днів, що є найбільш популярним терміном кредитування, людина має повернути кошти на загальну суму 6750 грн. Тобто, вартість кредитних коштів у грошовому вимірі становить 1750 грн.

Також законопроєкт передбачає зміни до законодавства на виконання зобов’язань України в рамках Меморандуму з МВФ в частині відносин НБУ з банками.

📗 t.me/dilova_odesa
📘 facebook.com/BusinessOdessa
📙 dilova.com.ua

Консультация специалиста

Календар

Март 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031