18 травня в Україні набрав чинності новий закон про мобілізацію. Він має на меті унормувати військовий облік, правила бронювання та відстрочки від мобілізації.
Зокрема, усі військовозобов’язані, зокрема й зі статусом обмежено придатні, мають оновити свої дані у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
Адвокат Адвокатського обʼєднання Юридична компанія Віннер Світлана Круторогова розповіла про основні зміни в законі про мобілізацію з 18 травня.
Мобілізація: що зміниться з 18 травня
Загалом зміниться мобілізаційний вік. Раніше мобілізувати можна було з 27 років, тепер із 25. З’являється таке поняття, як електронний кабінет військовозобов’язаного Резерв+. Крім того, закон про мобілізацію передбачає приєднання до лав ЗСУ засуджених осіб, але за нетяжкі злочини.
Новий закон про мобілізацію прибирає таке поняття, як обмежено придатний.
– Змінюється бронювання освітян, які зараз мають відстрочку. Збільшуються штрафи за ухилення від мобілізації, хоча це вже інший закон. Цим законом вносяться зміни до Кодексу про адмінправопорушення і збільшується розмір відповідальності. Нагадаю, що спочатку Верховна Рада запропонувала кримінальну відповідальність за порушення мобілізаційного законодавства, – наголосила Світлана Круторогова.
Нові штрафи за ухилення від мобілізації
Зараз в Україні діють норми Кодексу про адмінправопорушення, зокрема це статті 210 та 210-1. Попередній штраф, передбачений цією статтею, становив від 510 грн до 850 грн; якщо повторно вчинялося таке правопорушення, тоді штраф був від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян – під час розрахунку штрафу використовується неоподаткований мінімум у розмірі 17 грн. Відповідно, сума штрафу була від 850 до 1 700 грн.
Друга стаття, яка передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію – стосується безпосередньо ухиляння.
Попередні штрафи, передбачені Кодексом про адмінправопорушення, — від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів (так само помножити на 17 грн). Якщо повторно вчиняється правопорушення, то розмір штрафу вже збільшується.
– Але у новому законі штрафи значно зростають. Наприклад, за порушення військового обліку (у мирний час – Ред.) штраф становитиме від 3 400 грн до 5 100 грн, якщо правопорушення виявлено вперше. Якщо повторно впродовж року те саме правопорушення, то тоді штраф збільшується від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів. Тобто це від 5100 грн до 8500 грн, – розповіла юристка.
Що стосується безпосередньо ухилення від мобілізації, то тут штраф від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів (від 5 100 грн до 8 500 грн). Якщо впродовж року вчиняється таке ж правопорушення, то накладається штраф від 500 до 700 неоподаткованих мінімумів (від 8 500 до 11 900). Це розмір штрафів у мирний час.
В особливий період, тобто у воєнний час, розмір штрафів значно більший – для громадян від 17 00 до 25 500 грн, а для посадовців та юридичних осіб – від 34 000 до 59 500 грн.
17 травня президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 10379 про внесення змін в Кримінальний кодекс та Кодекс про адміністративні правопорушення щодо збільшення суми штрафів.
Кому скасували право на відстрочку від мобілізації
Відстрочку від мобілізації отримують студенти, які навчаються за денною або дуальною формою навчання. Це стосується й аспірантів, які здобувають наступний рівень освіти – вищий за попередній.
Водночас право на відстрочку від мобілізації втрачають багатодітні батьки, які мають заборгованість з аліментів. Позбавили відстрочки представників організацій Міноборони України.
Які документи підтверджують право на відстрочку від мобілізації
Основні категорії осіб, які мають право на відстрочку, це:
- багатодітні батьки, які мають на утриманні від трьох і більше дітей віком до 18 років,
- батьки, чия дитина має інвалідність І чи II групи,
- усиновителі, опікуни тощо, на утриманні яких діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років,
- особи, які на утриманні мають родичів з I чи II групою інвалідності за умови, що немає інших родичів, які могли б доглядати за такою особою.
Щодо необхідних документів для оформлення права на відстрочку від мобілізації, то це визначається в кожному окремому випадку.
Не існує такого нормативно-правового акту, який би чітко регламентував або визначав перелік документів, які треба надати до ТЦК для отримання відстрочки від мобілізації, наголошує Світлана Круторогова.
Наприклад, батько-одинак, який доглядає неповнолітню дитину, повинен отримати рішення суду, що місцеперебування дитини визначено з ним. Також має бути рішення про розірвання шлюбу із матір’ю дитини. Ще рішення суду про встановлення факту, що матір дитини не бере участі у вихованні та догляді за спільною дитиною, або що матір позбавили батьківських прав, або вона визнана судом відсутньою або померлою.
– До речі, такі ж документи запитують прикордонники у разі перетину батьком-одинаком державного кордону, – говорить юристка Світлана Круторогова.
Право на відстрочку мають особи з інвалідністю І, II та III групи, але вони повинні надати підтвердження свого діагнозу – висновок МСЕК (медико-соціальної експертної комісії).
Ще один приклад – утримання родичів з інвалідністю у випадку, якщо немає жодних інших родичів, які б могли взяти на себе функцію утримання.
Тут військовозобов’язаний має надати до ТЦК документи, які підтверджують інвалідність особи, а також документ, який підтверджує факт того, що не існує жодних інших родичів, які б могли глядіти таку людину. Це може бути акт обстеження від ЖЕКу або акт із соціальної служби.
Юристка Світлана Круторогова наголошує, якщо людина дійсно має право для отримання відстрочки, вона має самостійно захистити свої права, підготувати необхідні документи та надати їх ТЦК.
– Я б навіть радила надсилати документи Укрпоштою. Тому що саме Укрпошта має опцію відправлення документів з описом вкладення. Тобто в цьому описі потрібно буде перерахувати документи, які надаються. Варто зауважити, що не потрібно надсилати оригінали документів, але це мають бути нотаріально завірені копії, – наголошує Світлана Круторогова.
Що стосується заяви на відстрочку від мобілізації, то вона складається у довільній формі.
Якщо військовозобов’язаний принесе документи на відстрочку до ТЦК, то канцелярія на пакеті документів має поставити відповідну позначку.
Бронювання від мобілізації
Раніше бронювання здійснювалося за рішенням Міністерства економіки України.
Хто має право на бронювання: працівники органів державної влади та місцевого самоврядування; народні депутати та їхні помічники, судді тощо; працівники галузі економіки та оборони, які мають стратегічно важливе значення, наприклад агросектор, виготовлення та ремонт військової техніки, боєприпасів; виробники товарів для ЗСУ; сфера медіа та культури.
Але за новим законодавством погодження бронювання тепер буде і в компетенції Міністерства оборони, наголошує адвокат. Раніше функція погодження списків заброньованих належала Генерального штабу ЗСУ.
У новому законі про мобілізацію 18 травня державних службовців категорії Б та В тепер бронюватимуть на 50% від їхньої кількості. Держслужбовців категорії А — вищого корпусу держслужби — ці зміни не зачеплять.
Варто зауважити, що держслужбовці, які мають право на бронювання, все одно мають уточнити свої дані в ТЦК, в електронному кабінеті чи у ЦНАПі.
Що робити, якщо добігає кінця дата бронювання
– Тут треба порушувати питання щодо погодження нового бронювання. Якщо це стосується, наприклад, критично важливого сектору економіки, то керівники таких підприємств самі мають контролювати строки бронювання своїх працівників, оскільки це в їхніх інтересах, – говорить Світлана Круторогова.
Юристка наголошує, що не варто цілковито покладатися на компетенцію працівників ТЦК в оновленні списків заброньованих, а самим контролювати, звертатися з адвокатськими запитами або ж навіть оскаржувати у суді у разі потреби.
Якщо людина заброньована, проте все ж отримала повістку на пошту, то, за словами юристки Світлани Круторогової, така особа має звернутися із заявою та надати витяг із наказу, який готує безпосередньо керівник підприємства критичного сектору.
Ці документи можна відправити цінним листом з описом вкладення до ТЦК.
– Я б навіть радила відправляти такі документи кур’єром. В Укрпошти є така функція. Тоді кур’єр приносить пакет документів безпосередньо в ТЦК, там його приймають та реєструють. А особа, яка відправляла цей пакет, через онлайн-відстеження матиме доказ, що її документи ТЦК забрало, – наголошує Світлана Круторогова.
Коли саме підприємство отримало на своїх працівників бронювання – відповідне рішення Мінекономіки, то керівники підприємства повідомляють ТЦК той факт, що в них є заброньовані працівники. І певний перелік підприємство має надіслати до територіального центру комплектування.
Де та хто може вручити повістку
Чинним законодавством чітко не визначено перелік місць, де можуть вручити повістку.
Бувало, що військовозобов’язаний вже стоїть у черзі до ТЦК, а йому прямо тут вручають повістку. Тоді особа має наголосити представникам територіального центру комплектування, що ось вже стою у черзі, я прийшов, я не ухиляюся.
Юристка Світлана Круторогова наголошує, що є практика Верховного суду України, де зазначається, що повістка вважається отриманою, коли це засвідчено особистим підписом.
Якщо трапляється ситуація, коли повістки просто кидають до поштової скриньки, а військовозобов’язаний їх не бачив і, як наслідок, накладається адміністративний штраф, то таку постанову про стягнення можна оскаржити. До речі, наявність штрафів можна перевірити в Єдиному реєстрі боржників або в Реєстрі виконавчих проваджень.
Відповідальність за невказання фактичного місця проживання в е-кабінеті?
Відповідальність за невказання певної інформації в електронному кабінеті військовозобов’язаного ретельно не прописано у законі.
У будь-якому разі це можна зробити, безпосередньо прийшовши до ТЦК.
Мобілізація до 25 років
Особу віком до 25 років можуть мобілізувати лише за добровільною згодою.
Відстрочка від мобілізації за сімейними обставинами
Така відстрочка може надаватися, якщо це, наприклад, дружина військовозобов’язаного з інвалідністю I або II групи.
Також відстрочку від мобілізації за сімейними обставинами можна отримати, якщо військовозобов’язаний має доглядати за своїми батьками або батьками дружини, які мають інвалідність I або II групи. Проте за умови, що немає інших родичів, які можуть здійснювати такий нагляд.
Мобілізація вчителів
За словами юристки Світлани Круторогової, згідно із новим законом про мобілізацію, призову не підлягають наукові працівники, викладачі закладів вищої фахової освіти та коледжів, наукових установ, які мають вчене звання. Також не підлягають призову викладачі училищ та вчителі, які працюють у закладах освіти як мінімум на 0,75 ставки.
З якими хворобами звільняють від мобілізації
До внесення змін у закон про мобілізацію йшлося про три категорії осіб: придатний, обмежено придатний та непридатний. З 18 травня лишається лише дві категорії – придатний та непридатний.
Щодо категорії обмежено придатний, то тут маємо кілька нюансів. Є визначений перелик хвороб, за якими особу можна визначити непридатною до військової служби, зокрема це: хвороби, пов’язані з кров’ю, певні онкологічні захворювання, хвороби серця, захворювання шкіри та очей тощо.
– Якщо у військовозобов’язаного зараз стан загострення якоїсь хвороби, то йому дається час на лікування. Потім він має пройти повторну ВЛК, після якої встановлять, чи придатний, чи не придатний військовозобов’язаний до служби, – наголосила Світлана Круторогова.
За її словами, із повним переліком хвороб, з якими звільняють від мобілізації, можна ознайомитися в положенні про ВЛК, яке затверджене наказом Міноборони України № 402.
Заяви про відстрочку до ТЦК
Така заява до ТЦК подається у довільній формі. До заяви додаються документи, які підтверджують підстави для надання відстрочки від мобілізації. Оригінали документів мають бути в наявності, копії варто завірити нотаріально.
У “шапці” заяви обов’язково треба вказати ПІБ, місце проживання, засіб зворотного зв’язку.
У тексті заяви наголосити: згідно зі ст. 23 закону, звертаю увагу, що маю право на відстрочку від мобілізації, і на підтвердження цього надаю нотаріально завірені копії доказів.
Що таке економічне бронювання
Адвокат Світлана Круторогова наголошує, що зараз на законодавчому рівні економічне бронювання все ще розглядається. Але загалом економічне бронювання від мобілізації передбачає, що за працівника певної галузі підприємство має сплачувати високий військовий збір, що і забезпечить військовозобов’язаному таке бронювання.
Які документи взяти до ТЦК
Основне це – паспорт, військовий квиток, ідентифікаційний код платника податків.
Якщо в особи є підстави для відстрочки від мобілізації, то треба принести документи, які це підтверджують.
Якщо особа заброньована, то необхідно взяти копію наказу Мінекономіки, витяг із наказу з підписом керівника підприємства.
Якщо особа має право на відстрочку за сімейними обставинами, тоді це рішення судів, документи, які підтверджують наявність інвалідності у члена родини тощо (індивідуально у кожному випадку).
Важливо, що до ТЦК надаються нотаріально завірені копії, а не оригінали документів.
Чому є черги до ТЦК, якщо обіцяють е-кабінет
На думку адвоката Світлани Круторогової, фізичне відвідування територіального центру комплектування є більш практичним.
Електронні кабінети запрацюють з часом, але можуть виникнути певні технічні проблеми. Тому задля уникнення цього краще самому прийти до ТЦК.
Кому не потрібно йти до ТЦК після 18 травня
Не потрібно йти, якщо особа не придатна до військової служби, виключена з військового обліку і в ТЦК мають про це оновлені дані.
Що робити обмежено придатним після 18 травня
Такі військовозобов’язані можуть самі прийти до ТЦК, але вони впродовж 9 місяців мають пройти повторну військово-лікарську комісію та підтвердити свій стан здоров’я. І, можливо, таку особу визнають вже непридатною до військової служби, розповіла Світлана Круторогова.
Адвокат наголошує, що за підсумками проходження ВЛК військовозобов’язаного можуть визнати непридатним для ведення боїв, але придатним для роботи в тилу, наприклад, у тому ж таки ТЦК.
Які документи військовозобов’язаний має носити із собою
За словами Світлани Круторогової, краще постійно мати при собі паспорт громадянина України, або закордонний паспорт, або посвідчення водія. Якщо представники ТЦК десь на вулиці зупинять військовозобов’язаного, то він зможе пред’явити документ.
За законом, всі військовозобов’язані громадяни України віком від 18 до 60 років повинні мати при собі військово-облікові документи та надавати їх на вимогу представника ТЦК або поліціянта. Військово-облікові документи також мають право перевіряти представники Державної прикордонної служби у прикордонній смузі.
Застосунок Резерв+
Заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко повідомила, що мобільний застосунок Резерв+ для військовозобов’язаних , призовників та резервістів, в якому можна оновити свої облікові дані, запрацює з 00:01 18 травня.
Застосунок можна завантажити на смартфони через App Store та Google Play Market.
У застосунку Резерв+ є QR-код, відсканувавши який представники ТЦК зможуть переглянути інформацію про статус військовозобовʼязаного.